Docenianie drobnych przyjemności to zdolność dostrzegania życia. To umiejętność celebrowania codzienności, znajdowania radości w małych rzeczach, oraz uważności. Szczególnie cenna jest teraz, gdy od kilku tygodni odizolowani od świata i ludzi, #zostaliśmywdomu. Dla części z nas to odosobnienie jest trudnym doświadczeniem. Nie tylko z powodu utknięcia w przysłowiowych czterech ścianach ale także dlatego, że nie mamy możliwości spotykania się z przyjaciółmi, spędzania czasu tak jak dotychczas, realizowania swoich pasji. Czy jednak rzeczywiście pozostając w domu nie mamy powodów do radości?

Tu i teraz. Doceniaj chwile.

Nie jest wielką sztuką docenianie pięknego widoku za oknem gdy widzimy z niego ocean, lub delektowanie się wykwintnym jedzeniem w eleganckiej restauracji. Co może nas cieszyć gdy za oknem mamy ruchliwą ulicę, wokoło biegającą gromadkę dzieci i po raz kolejny musimy kombinować co tym razem zrobić na obiad, między ogarnianiem pracy a życia domowego? W tym przypadku zdobycie umiejętności cieszenia się z drobiazgów, zmiana perspektywy postrzegania tego co mamy, poświęcenie uważności temu co dzieje się tu i teraz, może okazać się punktem zwrotnym w życiu. Być może z Twojego okna nie widać pięknej plaży, ale może masz balkon, lub ogródek z którego możesz korzystać i spędzić chwilę w promieniach słońca? A jakby tak wykorzystać okazję, że codziennie cała rodzina jest w domu i celebrować wspólne chwile podczas posiłku? Jeśli dobrze zaplanujesz dzień jest to możliwe! Pomyśl! Jak przyjemnie rozmawiać z rodziną przy wspólnym stole. Wcześniej pewnie nie było na to zupełnie czasu ?

Znajdź czas dla siebie. Pamiętaj, że Jesteś Ważna!

Wiem, że w obecnej sytuacji  może to się wydawać zupełnie nierealne do zrealizowania. Jednak znalezienie a właściwie zaplanowani czasu dla siebie jest w tej sytuacji bardzo ważne i potrzebne.  Dobrze jest choćby na chwilę zamknąć za sobą drzwi. Ty też Jesteś Ważna! Chwila z książką, dobre wino wieczorem, trening w domu, film, a może koncert online? To co może sprawić Ci radość jest na wyciągnięcie ręki! Mnie na przykład cieszy każda kolejna rzecz, którą skreślam z mojej listy „to do”, kawa wypita na słonecznym balkonie, świeże kwiaty w wazonie w każdy piątek (teraz jest sezon na moje ulubione tulipany!), kromka gorącego jeszcze chleba z masłem z piekarni, którą mam tuż obok domu, a także ostatnio stanie w kolejce po zakupy, bo mam pretekst aby wyjść z domu na „mini spacer” ? Takich drobiazgów, często na co dzień niezauważalnych, jest wiele. Wystarczy poświęcić im tylko trochę uwagi. I nauczyć się nimi cieszyć.

Kawa z przyjaciółkami? Oczywiście tak!

Brakuje Ci spotkań z przyjaciółkami przy kawie?  Zaproś je na spotkanie online! Ustal termin, zrób aromatyczną kawę, wywieś na drzwiach pokoju kartkę „wracam za 30 minut” i spędź ten czas tak jak lubisz. Ja przez ostatnie tygodnie tak spotykam się z moimi przyjaciółkami. Rozmawiamy jak zawsze, śmiejemy się i bawimy się świetnie – jedyna różnicą jest to, że każda z nas siada przed kamerą w swoim mieszkaniu ? Jesteśmy ze sobą w kontakcie cały czas, a być może nawet częściej niż wcześniej!

Ty też możesz!

Aby nauczyć się doceniać malutkie rzeczy potrzeba uważności i chęci do zmiany, oraz zastanowienia się co dla nas ważne. Gdy posiądziesz też umiejętność Twoje życie nabierze zupełnie nowych kolorów. Każdy dzień będziesz zaczynać z dużą dawką siły i energii do działania, bo będziesz wiedzieć, że czeka Cię mnóstwo fantastycznych rzeczy! Czerpanie radości z najprostszych czynności i rzeczy pozwala nam skoncentrować się na byciu tu i teraz, ustaleniu odpowiednich priorytetów. To także klucz do szczęścia, który każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki. Ale to od nas zależy czy po niego sięgniemy ?

PS. Czekolada jest na mojej liście drobiazgów, które cieszą ?

Categories: Blog

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *