Podczas 2 lat pandemii przenieśliśmy nasze relacje z innymi do sieci. Zmieniliśmy sposób komunikacji. Coraz rzadziej spotykamy się “twarzą w twarz”. Ale to jakie osoby mamy wokół siebie ma nieodmiennie ogromne znaczenie.

Bo relacje z innymi ludźmi są niezwykle ważne dla naszego funkcjonowania. Zaspokajają wiele naszych potrzeb, niosą ze sobą duży ładunek emocji. Mają też istotny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Od ich jakości zależy bowiem nasz poziom zadowolenia z życia!

To właśnie nawiązywanie zdrowych relacji z innymi sprawia, że:

➡️czujemy się szczęśliwi,

➡️lepiej radzimy sobie ze stresem,

➡️mamy więcej energii do podejmowania codziennych wyzwań.

Gdy poznajemy nową osobę przeważnie nastawiamy się na pozytywne emocje. Wpuszczamy ją do swojego świata bo zachwyca nas swoim charakterem, podejściem do życia, umiejętnością radzenia sobie z trudnościami. Wspólne zainteresowania, punkt widzenia, tematy do rozmów sprawiają, że zaczynamy budować relację.

Czasem niestety niezauważenie w naszym życiu może zagościć toksyczna osoba. Wkrada się niepostrzeżenie do naszego świata. Niszczy nie tylko nasz dobrostan psychiczny, nasze poczucie wartości, ale próbuje też zniszczyć nasze relacje z innymi,

?Krytykuje.

?Manipuluje

?Odizolowuje nas od innych

?Rani nasze uczucia

?Udaje kogoś kim nie jest

?Albo po prostu czerpie z tej relacji garściami nic nie dając od siebie.

W sytuacji gdy czujesz, że dana znajomość zaczyna Cię “uwierać”, czujesz że robisz coś wbrew sobie, obniża się Twoja samoocena, że znajomość zaczyna rujnować Twoje życie – zakończ ją! Takie “porządki” pomogą Ci ruszyć z miejsca, odciąć się od osób które podcinają Ci skrzydła, od relacji które Cię blokują.

Pamiętaj!

☑️Nie musisz być zawsze miła,

☑️Nie musisz uśmiechać się bo “tak wypada”

☑️Nie musisz utrzymywać “dobrych kontaktów” na siłę.

Stawiaj granice!

☑️Nie zapominaj w własnych potrzebach w relacjach z innymi

☑️Podążaj za swoimi wyborami i kieruj się swoimi decyzjami

☑️Zadbaj o swój komfort i zdrowie psychiczne.

Czasem trudno jest być asertywnym. Szczególnie gdy toksyczna relacja mocno zadomowiła się w naszym życiu. Jeśli czujesz, że sama nie dasz rady się z niej wyzwolić – nie obawiaj się prosić o pomoc! Jeśli chcesz o tym porozmawiać, czujesz, że sama sobie nie poradzisz – napisz do mnie. Pomagam poradzić sobie także w takich sytuacjach: olga@szarlinska.com


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *